Kış Aylarında Akut Bronşit Olan Hasta Sayısı Artıyor

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin SOFUOĞLU, kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlara akut bronşit konusunda uyarılarda bulundu.

 
Kış aylarının kâbusu olarak bilinen ve soğuk algınlığı geçiren birçok kişinin hastalığı olan akut bronşit ile ilgili Uzm. Dr. Nevin SOFUOĞLU, “Akut bronşit akciğerlere hava akımını sağlayan bronş ağacının bulaşıcı hastalığıdır. Bronşlar hastalandığında şişerler ve balgam salgılarlar. Balgam, öksürdüğünüzde ağzınıza gelen salgıdır. Bronşların şişmesi solunumunuzu zorlaştırır ve soluduğunuzda hışırtıya neden olur” dedi.
 
Akut bronşitin nedenleri
 
Akut bronşit genellikle bronş ağacına ulaşan, virüs adı verilen mikroorganizmalarla oluşur.  Boğaz ve burunda nezle ve iltihap yapan virüsler, akut bronşit de yaparlar. Virüsler bronş ağacının duvarlarına saldırır ve zedelerler. Vücudumuz bu saldırganlara karşı kendini savunur ve bu nedenle bronşlarda şişme ve balgam oluşur. Bedeniniz bu savunma sonucunda saldırgan virüsleri öldürse de, kendini toparlaması ve onarması için zamana ihtiyaç duyar. Bu sırada öksürmeye ve balgam çıkarmaya devam edersiniz. Bronş ağacına zarar verebilecek sigara gibi herhangi bir etmen, bronşların iyileşme süresini uzatabilir.
 
Bronşit nasıl bulaşır?
 
Akut bronşit kişiler arasında öksürükle bulaşır. Virüs ya havadan ya da hasta kişinin elinden bulaşır (el sıkışmayla). Bronşlarınız zedelenmişse, bronşite çok daha kolay yakalanabilirsiniz. Hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda bulunuyor veya sigara içiyorsanız bedeninizin direnci düşer. Sigara içen kişiler, daha kolay bronşite teslim olurlar ve hastalıkları daha uzun sürebilir.
 
Akut bronşitle gelişebilen başka sorunlar
 
Akut bronşitin öksürüğü bazen haftalarca sürebilir. Bu durum sıklıkla bronşların iyileşmesinin uzun sürmesi sebebiyle olur. Ancak akut bronşit bazen astımla da karışabilir. Öksürüğünüz ve hırıltınız uzun süre devam ederse ve bu durum özellikle geceleri ve hareket ettiğinizde oluyorsa, hafif bir astımınız da olabilir. Bu durum uzun sürecek olursa, bronşit ile astımınızı ayırt etmek için hekiminiz size solunum fonksiyonu testi yaptırabilir. Akut bronşit ile zatürree de aynı yakınmaları yapabilir. Yüksek ateşiniz olursa, kendinizi halsiz hissedecek olursanız ve öksürüğünüz sürecek olursa, sizde zatürree gelişmiş olabilir. Bu durumu ayırt edebilmek için, hekiminiz size bir göğüs röntgen filmi çektirebilir. Bronşitiniz, uyurken midenizden akciğerlerinize kaçan mide içeriği nedeniyle de olabilir. Öksürüğünüz sürüyor ve sabah ağzınızda kötü bir tatla uyanıyorsanız, hekiminize başvurunuz. Hekiminizin midenize yönelik vereceği ilaçlar, bu neden oluşan öksürüğü kesebilir.
 
Hekiminize acil olarak gitmenizi gerektiren durumlar
 
Öksürüğünüz bir aydan uzun sürüyor, ateşiniz devam ediyorsa hekiminize başvurmalısınız. Öksürdüğünüzde balgamınızla kan geliyorsa, yattığınızda soluk alıp vermede güçlük çekiyorsanız ve bacaklarınız şişiyorsa da hekiminize başvurmalısınız.
01.01.1970

İletişim

  Email: info@sekizeylulhastanesi.com

  0(236) 23 888 23

   0(236) 23 888 23

  Sakarya Mah. Uzunyol Cad. No:140 Merkez / MANİSA